X
تبلیغات
رایتل
19 مهر 1395
Classicaloid - Episode 01


دیوانگی با موتسارت و بتهوون!
و آندانتــــه ای با حضور باخ!
بسپریدش به یوئیچی (کارگردان انیمه) تا بتونه با یه سوژه موزیکال هم شما رو مجذوب خودش کنه! تجربیات خوبی که با این کارگردان سپری کردیم به من ثابت کرده که فرد مطمئنی برای دنبال کردنه و می تونه یک فرد ایده آل برای خلق کارهای اغراق آمیز باشه. چه در گینتاما و چه در اوسوماتسو سان .. همه جا به خوبی تونسته این نبوغ رو به رخ بکشه و اینجا هم دست کارگردان هنرمندانه روی اثر و روی این سمفونی کشیده شده. من که از دیدن اپیزود اول لذت تمامی بردم و همین لحظه که شروع به نوشتن نقد کردم برای بار 4 ام یا 5 ام انیمه رو دوباره مرور کردم و باز هم صحنه های موزیکال اثر منُ گرفت! و این چه چیز خوبیه ... اینکه با وجود تغییراتی که در سمفونی ها داده شده میشه باز هم از ریتم موسیقی اثر لذت برد و در کنارش داستانی کمدی وار رو با حضور این عوامل تجربه کرد.

با حضور سوگیتا در نقش بتهوون که خوش درخشید؛ چه فریادهایی و چه خصوصیات اخلاقی جالبی رو به کارکتر بخشیده بود؛ اما خب، این سوگیتاست .. از اون همیشه انتظار خوب بودن میره. چیزی که من قبل از اومدن به سراغ انیمه باهاش مشکل داشتم نقش یوکی کاجی در قالب موتسارت بود که نمی دونستم چه نتیجه ای در پی داره. حقیقتش بدم نیومد ... فوق العاده نبود ولی از طرفی موتسارت زیاد تو این اپیزود نقشی نداشت و به نسبت بتهوون سوگیتا کمرنگ تر به نظر میرسید. (شاید داد و بیداد زیادی بتهوون منُ به این فکر انداخته!) قضاوت درباره یوکی کاجی و صدای اون در قالب شخصیت موردعلاقم رو به بعدها میسپرم!

یکی از نکات خیلی خوب انیمه رنگامیزی اون بود ... وووووه ... واقعاً از این لحاظ محشر بود؛ صحنه های موزیکال با رنگامیزی متنوع و پر از حس و حال به زیبایی هر چه تمام تر رسیده بودند. و من یکی خدا خدا می کنم که تو اپیزودهای بعد هم سر صحنه های موزیکال تلاش خوبی به کار برده بشه و رنگامیزی اثر حفظ بشه ... برخلاف رنگامیزی دیگه ای که تو این فصل دیدیم و خوشم نیومد (Nanbaka) ، کلاسیکالوید پاشیدن رنگ خودش رو به نحوی احسن انجام داده و غرق شدن در موزیک کلاسیک با رنگامیزی عالیِ انیمه تجربه ای لذت بخش بود.


در مورد داستان نمیشد چیز فوق العاده ای رو تصور کرد ...

به حد کافی خوبه و میشه از دیدنش لذت برد. سناریوی اولیه خوبی داشتیم و حالا موتسارت و بتهوون خونه خودشونُ به دست آوردند. باید دید دار و دسته باخ ساما () چه جریانی با کلاسیکالویدها دارند و چه اتفاقاتی بعدها خواهد افتاد. اتفاقاتی که پای شوپن و باقی موزیسین ها رو هم به میون می کشه و دیدن هر اپیزود با حضور یک موزیسین خاص مطمئناً لذت بخش خواهد بود.

چیزی که کمی منُ اذیت کرد درست دیده نشدن اثر توسط بعضی جوامع انیمه ای بود و اینکه انیمه برای خیلی ها سوتفاهمی بیش نبود. خیلی ها با نگاه اشتباهی به سراغ انیمه اومدن و خیلی ها هم از اینکه چنین ورژنی از موتسارت و بتهوون خلق شده ناراضی هستند. می تونم کمی بهشون حق بدم ولی از دیدگاه خودم، همراه شدن با یک ورژن انیمه ای از این کارکترهای بزرگ تاریخ می تونه نکات مثبتی داشته باشه؛ حالا چه بحث آموزشی و چه بحث سرگرمی! کافیه با دیدن این انیمه یک نوجوان به فکر به دست گرفتن سازی کلاسیک بیافته یا به سراغ شنیدن آثار کلاسیک بره ... با دریایی از موسیقی زیبا روبرو میشه!

روی هم رفته شروع جالب انگیزی داشتیم .. راضی بودم.

و البته می خوام به این اشاره کنم که تک دیالوگ باخ "آندانتــه" از نظر من بهترین دیالوگ اپیزود بود. حس بسیار باحالی به کارکترش بخشید.


صحنه‌هایی از اپیزود :

- خدا به خیر بگذرونه! یک اپیزود و چنین بلایی با گیوزا پختن دیدیم :- لحظه رها شدن قدرت "موزیک" که باید بیشتر ازش چیزی بدونیم :- و لحظه موردعلاقه من از اپیزود، باخ ساما و ابهتش :

برچسب‌ها: Classicaloid، Anime