X
تبلیغات
رایتل
30 شهریور 1395
Kuma Miko: Girl Meets Bear


توضیحات و نظر شخصی : معبدها برای ما مناطق و لوکیشن های ناشناخته ای هستند .. این حرف نکته عجیبی نیست؛ تفاوت فرهنگی و اعتقادی ما با مردم ژاپن در سطح وسیعی قرار داره و آشنا نبودن ما با محل عبادتگاه اون مردم کوچکترین اشاره ممکن ولی مُهر تایید محکمی به این مسئله‌ی تفاوت هست و به راحتی میشه با تفکر در اینباره این موضوع رو به اثبات رسیده دونست. داشتن نگاه و باورهایی متفاوت نسبت به زندگی در بین ایرانیان و ژاپنی ها ناخودآگاه ما رو نسبت به سنت ها و رسوم مردمان سرزمین ژاپن غریبه می کنه. این لزوماً چیز بدی نیست چون بعد از اون، ما با یک صنعت هنری زیبا به نام "انیمه" روبرو میشیم؛ جایی که این شاخه از صنعت سرگرمی به وسیله ای تبدیل میشه که ما بتونیم باهاش فرهنگ یک کشور دیگه رو بشناسیم .. اعتقادات و سنت های دیرینه یک ملت دیگه رو به چشم ببینیم و نه تنها این نکته، بلکه ذوق ادبی و هنری قابل تحسینی رو هم در اثر خلق شده لمس کنیم. همه اینها جزیی از زیبایی های یک انیمه هستند و من همیشه از اینکه انیمه ای پر از سنت های خاص ژاپنی رو به چشم ببینم خوشحال میشم. چه با به تصویر کشیدن بازدید از قبر رفتگان در انیمه Barakamon بوده باشه و یا چه با آویزون کردن عروسکی دست ساز مثل عروسک "ترو ترو بوزو" برای بند آوردن بارون و از راه رسیدن هوای خوب در انیمه Non Non Biyori. معبدها هم جزئی از این سنت ها هستند .. دیدن جلوه هایی متفاوت از یک فرهنگ می تونه وجود آدمی رو پر از طراوت کنه. فقط تنها نکته ای که باید در این بین در نظر داشته باشید، ربط ندادن باورهای خودتون به اون سنت هاست؛ اینکه بخواید مقایسه کنید، یکی رو از یکی بهتر بدونید، درست و غلط بودن نگاه دو طرف رو روی میز بریزید و ... بجای این سبک افکار میشه به سادگی تمام لحظه ای که پیش روی ما قرار گرفته رو ببینیم و از دیدن زیبایی های درون اون سنت و یا محیط رویایی لذت تمام رو برد.

با در نظر گرفته این نکته و به میون کشیدن پای سادگی فضای انیمه ها، حالا میشه راحت تر از معبدها و حس خوبی که اونها دارند حرف زد؛ اینکه همیشه لطافت خاصی درون کارهای معبدی انیمه ها نهفته ست. دلگرم کننده بودن داستان های معبدی و چنگ زدن به زنجیره امید و داشتن هدفی در زندگی؛ معمولاً اکثر انیمه های معبد دار از چنین حس و حالی برخوردارند .. از بین بردن یاس و ناامیدی و بخشیدن امید زندگی به مخاطبین از اهداف اصلی این شکل انیمه ها به نظر میرسند. لحظات زیادی رو در انیمه های معبد دار به خاطر دارم که با به تصویر کشیدن یک لحظه احساسی خوب تاثیر مثبتی بر روی ذهن من داشتند و همین جز نکات خوبی هست که من از این انیمه جدید هم انتظار دارم.

اما چطوره نگاه به داستان این انیمه بندازیم؟ گمونم بشه نگاه مثبتی بهش داشت.

"ماچی" یک دختر کوچولوی ساده ست که در دوره راهنمایی درس می خونه و در کنار درس خوندن به خدمت در معبد "شینتو" مشغوله. اما معبد شینتو در کنار داشتن ماچی به عنوان خادم، یک محافظ هم داره و اون کسی نیست جز "ناتسو" ، خرس داستان. ناتسو یه خرس معمولی نیست، می تونه حرف بزنه و دل نگرانی ها و تفکرات خاص خودشُ داره. جریان انیمه از جایی شروع میشه که ماچی از رفتن به شهر و ادامه تحصیل در شهر با ناتسو حرف میزنه و اینجاست که ناتسو نگران تر از همیشه دست به کار میشه و تصمیم می گیره هر جور شده ماچی رو با خطرات یک شهر و آشوبی که در یک شهر وجود داره آشنا کنه؛ برای ماچی امتحاناتی میچینه و از اون می خواد که این امتحانات رو قبول بشه. البته باید بدونید که ناتسو کمی حق داره .. چرا؟ چون ماچی واقعاً یه دختر روستایی و ساده ست و نیاز به آموزش های اولیه برای وارد شدن به اجتماع شهری رو داره.

من فکر می کنم کار خوبی در انتظارمونه .. میشه بعد از خوندن خلاصه داستان یک "چرا که نه؟!" گفت و منتظر دیدن انیمه موند. خصوصاً اگه به دنبال یک فضای آروم تو بهار هستید .. روزهای بهاری، انیمه ای بهاری می طلبند و چه چیزی بهتر از یک انیمه با حال و هوای کمدی و دلگرم کننده از نوع معبدی. بعد از دیدن تریلر، می تونم کمی تا حدودی این امیدواری رو بالا نگه دارم؛ خرس داستان قرار نیست روی اعصاب بره، طراحی دلنشینی داره، گرم و نرمه و دوست دارید بغلش کنید و دختر داستان هم دختر شیرین و بامزه ایه و خصوصاً با خاطره خوبی که از این استودیو تو خلق کارکترهای Barakamon داریم، میشه حس خوبی رو روی طراحی کارکتر ماچی داشت. پس روی هم رفته میشه به راحتی این زوج رو قبول کرد و به زندگی روزمره اونا قدم گذاشت. و وقتی که بتونید زوج اصلی داستان رو بپذیرید، کنار اومدن با کارکترهای فرعی داستان هم به سادگی امکان پذیر میشه.

استودیوی سازنده Kinema Citrus هست که در این پروژه با استودیوی (؟) ناشناخته ای به نام EMT Squared همکاری می کنه. از Kinema Citrus میشه راحت صحبت کرد و به کارهایی مثل Norn 9: Norn + Nonetto ، Gochuumon wa Usagi Desuka ، Barakamon و Black Bullet اشاره کرد که همه تولیدات خوبی بودند و حتی اگه بخوایم به عقب تر بریم، می تونیم اسم کاری به نام Yuyushiki صحبت کنیم که در ژانر برش زندگی یه کار آروم و دلنشین بود. پس استودیو سابقه خوبی داره ... نکته ای که بلافاصله بعد از استودیو قراره بهش اشاره کنیم، کارگردان کار، جناب آقای Matsuda Kiyoshi هست که این اولین کار کارگردانی ایشونه .. بذارید چیزی نگیم .. اولین کار یک کارگردان می تونه خوب باشه و یا می تونه بد باشه .. وقت کارنامه درست کردن برای این کارگردان فرا رسیده! در قسمت دوبلورها، خانم Hioka Natsumi قراره نقش "ماچی" رو ایفا کنه؛ کم کار بوده و فرعی عمل کرده .. از کارهای قبلیش میشه به Witch Craft Works و Oda Nobuna no Yabou اشاره کرد که آدم رو به "همممم" گفتن وا میداره. از طرف دیگه نقش خرس داستان به دست فرد مناسب و خیلی خوبی سپرده شده. جناب آقای Yasumoto Hiroki ، که از جمله کارهای قبلی ایشون میشه به Arslan Senki ، Himouto! Umaru-chan ، One Punch Man ، Death Parade و ... اشاره کرد. خرس داستان رو حتماً خوب در نظر بگیرید .. می تونه یه نقش باحال در این فصل بهاری باشه.

این بود لیست عواملی که تا بحال منتشر شده .. من دوست داشتم با آهنگساز کار هم آشنا بشم ولی هنوز اسمی از ایشون منتشر نشده که حالا از خیرش می گذرم. ولی امیدارم موسیقی کار در سطح یک کار معبدی زیبا و روح نواز باشه .. صحنه های کمدی با موسیقی درست و صحنه های احساسی با موسیقی درست تر همراه بشه و از موسیقی که بگذریم، پرداخت انیمه هم به زیبایی انجام بگیره و بتونیم یک کار دلنشین و دیدنی رو در فصل بهار شاهد باشیم.


« دوبلور ها و کاراکترهای اصلی انیمه»